O nas

Urokliwe kąpielisko nadmorskie Wicie swą urodę i niepowtarzalność zawdzięcza nieskażonej naturze. Miejscowość zlokalizowana jest w samym środku Polskiego wybrzeża Bałtyku. Z pięknymi piaszczystymi plażami siadują tu zalesione wydmy i klify. Malownicze lasy stwarzają idealne warunki do aktywnego wypoczynku - spacerów, biegania, nordic walking, wypraw rowerowych, obserwacji przyrody czy grzybobrania. Wysterują tu zarówno typowe lasy nadmorskie, ciągi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe jak i pomorski las brzozowo-dębowy. W okolicy podziwiać można rzadkich w skali europejskiej przedstawicieli flory- mikołajka nadmorskiego i kruszczyka rdzawoczerwonego a wieczorne spacery umila intensywny zapach obficie kwitnących wiciokrzewów pomorskich oraz ptasie koncerty.

Od zachodu wieś sąsiaduje z jeziorem Kopań, które wraz z przylegającymi terenami przymorskimi stanowi Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk sieci Natura 2000. Nad jeziorem oraz na okolicznych łąkach spotkać można wiele gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej. Niektóre z nich tylko usłyszymy ze względu na skryty tryb życia lub maskujące ubarwienie - bąk czy derkacz. Inne będziemy podziwiać w pełnej okazałości w czasie polowania nad łąkami - błotniak łąkowy i błotniak stawowy. Gatunkiem, który najwyraźniej zaznacza swoją obecność jest żuraw, bez trudu usłyszymy jego donośny klangor, czy zobaczymy charakterystyczną sylwetkę. Przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy przelatujące bieliki, orliki krzykliwe, kobuzy i rybołowy. Amatorzy przyrody z pewnością docenią kojący wpływ wieczornych koncertów pięknie śpiewających słowików, dziwonii, wilg i rechotu żab.

W okresie przelotów ptaków okoliczne tereny, znajdujące się na trasie południowo bałtyckiego szlaku wędrówek ptaków stają się rajem nie tylko dla ornitologów amatorów ale i dla naukowców prowadzących badania wędrówek ptaków. Przez ponad 50 lat działał tu obóz Akcji Bałtyckiej Uniwersytetu Gdańskiego.